A zenekar rövid története...

t h e B l o c k

   Az orosházi Block együttes 1991 elején alakult. Az alapító tagok korábbi formációkból jól ismerték egymást, más-más felállásban már valamennyien zenéltek együtt. Kik is ők?
   Adamik János és Farkas Tibor gitárosok, Ulrich József basszusgitáros-énekes-harmonikás és Zsedényi Péter dobos-basszusgitáros. Valamennyien a blues-rock műfaj lelkes rajongói-művelői voltak hosszú évek óta, így nem lehetett kétséges, hogy milyen zenére építik repertoárjukat. Magyar és külföldi előadók dalai vegyesen kerültek műsorra, de gyakorta rögtönzésekkel is színesítették fellépéseiket.
   Eddig ez csupán egy a tucatnyi helyi zenekar közül. Mitől különleges mégis ez a csapat?
   Megálmodták és létrehozták Orosháza első – s mindmáig egyetlen – blues-kocsmáját, mely hosszú éveken át volt kedvelt szórakozóhelye a város fiatalságának, zenekedvelő közönségének. A kocsma ebben a formájában már nem létezik, ám a hajdani törzsvendégek még ma – 10 esztendő múltán – is nosztalgiával emlékeznek az akkori időszakra.
   Hogyan is történt annak idején?
   Adva volt ugyebár a fent említett zenekar. Folytak a próbák, kezdett összeállni egy elfogadható minőségű műsor, már csak a fellépési lehetőség hiányzott. Ekkor valakinek az az ötlete támadt, hogy egy kocsmában kellene fellépni rendszeresen. A felvetés nagy sikert aratott a zenekar tagjainak körében, már csak a megfelelő hely megtalálása volt hátra. A szervezés nem kis erőfeszítésbe került, mivel – éppen az idevágó hagyományok és tapasztalatok hiánya miatt – nem volt könnyű rábukkanni a megfelelő „befogadóra”. Végül a szerencse a zenekar mellé szegődött, a társaság helyet kapott a Táncsics utcai Talon presszóban.
   A presszó (a későbbiekben: kocsma) üzemeltetője, Madarász Györgyné (Anika) szívesen látta a zenészeket, később kiderült: döntése üzleti szempontból is helyes volt. Madarászné megállapodást kötött az együttessel, miszerint szombati napokra próbahelyiséget biztosít nekik – ez persze csak trükk volt, hiszen a próbák másutt folytak. A „nyilvános próbák” tulajdonképpen maguk a fellépések voltak, ezzel a húzással az üzletvezető csupán a zeneszolgáltatásból származó plusz adófizetési kötelezettségei alól kívánt kibújni – tegyük hozzá: sikerrel. Később olyannyira jól ment az üzlet, hogy a tulajdonos még némi „tiszteletdíjat” is fizetett a csapatnak – a pár száz forintot persze helyben el is költötték a fiúk...
   Beindult tehát a verkli. A zenekar játszott, a hely híre pedig futótűz-gyorsasággal terjedt a városban. Nemsokára felkapott kocsmává vált a korábban kihalt Talon. Hétvégénként zsúfolásig megtelt a füstös helyiség, a meleg nyári napokon még az utcán is nyüzsgött a tömeg. A közönség – főként a gimnazisták és a 30-as, 40-es „rock-generáció” – rendszeresen megtöltötte a kocsmát, egymást érték a jobbnál jobb hangulatú bulik, a hajnalig tartó jam-session-ök. A péntek-szombat esték a nagy tömeg ellenére botránymentesen teltek, a szomszédok elvétve panaszkodtak ugyan a hangerőre, ám komolyabb rendbontás soha nem történt.
   A zenekar repertoárja eközben fokozatosan bővült, nem titkolt cél volt a heti egy-két új szám műsorra tűzése. A dalok többsége külföldi előadók szerzeménye volt, jórészt Jimi Hendrix, Cream-nóták, tradicionális blues-ok. A hazai együttesek közül elsősorban a Hobo Blues Band került terítékre. A műsor sava-borsát nem ritkán a rögtönzések jelentették, amelyekbe gyakran a közönség is beszállt. Nem egy későbbi tag is a hallgatóság soraiból „szivárgott be” az együttesbe.
   A Block időközben másutt is koncerteket adott. Szerepeltek a szegedi JATE-klubban, a hódmezővásárhelyi főiskola klubjában. Visszatérő vendégek voltak az akkoriban kultikus helynek számító békéscsabai Narancs Klubban, szerepeltek a hagyományos április 30-ai orosházi utcabálokon is. Koncerteztek Battonyán, Kardoskúton, több héten át „kölcsönben” szerepeltek a Piros Hetes presszóban.
   Az orosházi zenekarok közül elsőként léptek fel Orosháza romániai testvértelepülésén, Nagykárolyban. Az együttes tagjai számára igen emlékezetes volt a szeretetteljes határontúli vendéglátás, ám a felszerelés lovas kocsin való szállítása is maradandó élményt nyújtott...
   Közben a tagok között is megindult a mozgolódás. Előbb ideiglenes, később állandó tagokkal bővült a csapat. Szerepelt velük többek között Farkas István (ének), Hegedűs Zoltán (fuvola, szájharmonika, gitár, ütősök), Kugyela Eörs (gitár) és Lénárt Ferenc (szájharmonika). De megfordult a kocsmában egy-egy közös muzsikálás erejéig kanadai és romániai dobos, németországi gitárosok, miskolci dzsessz-zenekar és még sokan mások. A kocsmában vendégként helyet kapott több orosházi együttes is, mint például a Kulturális Szemle vagy az Angels.
   Később – 1992 második felében – megtörténtek az első tagcserék is. Énekesként György Mihály csatlakozott az együtteshez, Zsedényi Pétert pedig Sárecz Viktor dobos váltotta. Ekkor már rockosabbá vált a stílus, a Talon pedig végképp megszűnt hangulatos blues-kocsmaként működni.
   Időközben (1991-92 fordulóján) a Lázár Péter basszusgitáros vezette Alibi együttes is játszott néhány hónapig a blues-kocsmában, Lázár P., Adamik J., Farkas T., Ulrich J., Zsedényi P. felállásban, többnyire John Mayall-nótákat és saját szerzeményeket adtak elő.
   1993 őszén még történt egy kísérlet a Talon régi dicsőségének visszaállítására: a Rusznák György (szólógitár, ének), Ulrich József (basszus), Adamik János (gitár), Asztalos Andor (dob) összetételű Spektrum Blues Band még jó ideig nyűtte a húrokat a kocsmában. Hiába múlták azonban felül hangszeres tudásban, hangzásban az 1991-es alapítókat, sohasem voltak képesek olyan hangulatot, légkört teremteni, mint elődeik.
   Alakult egy Ex-Block nevű rockzenekar is, melynek törzshelye szintén a Talonban volt, s melyben Farkas Tibor, Sárecz Viktor és György Mihály mellett fiatal orosházi muzsikusok szerepeltek, többek között Násztor Róbert (basszus), Fejes Péter (billentyűsök).
   A Talon presszót többszöri tulajdonosváltás után előbb Sasfészek, majd Cápa söröző névre keresztelték, jelenleg is ezen a néven működik, időnként rock-koncerteknek is helyet ad.
   A legfrissebb hír: a Block együttes 10 év után remélhetőleg ismét összeáll egy felépés erejéig! A bulira a hajdani törzshelyen kerül majd sor. A szervezés már elkezdődött, nemsokára talán az első próbákra is sor kerül.
   A zenekar a koncertet 9 éve rejtélyes körülmények között eltűnt énekesük, Farkas István emlékének ajánlja...

[címlapra]
2001 © Zsedényi Péter